Satıcı Rehberi

Neden Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapılmalı?

Neden Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapılmalı?

Neden Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapılmalı?


- Hızlı yatırım geri dönüşü


- Düşük fiyatlar


– Gelişen ekonomi –Kuzey Kıbrıs küçük bir yer fakat hızla büyüyen ekonomisinden dolayı büyük ölçüde yatırım fırsatları sunmaktadır.


- Yatırım yapmak için güvenli bir yer – Avrupa’nın en düşük suç oranına sahip 3. ülkesi


- Garantili kira geliri- Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası üniversitelerinde eğitim almak için 100’ün üzerinde ülkeden 60.000’den fazla gencin gelmesi, eğitimin ekonomide önde gelen sektör olmasını sağlar.


-Tüm Doğu Avrupa ülkeleri vatandaşları için vizesiz giriş


- Turizm sektöründeki yatırımlar için 10 yıl gelir vergisinin olmaması


- 5 yıldızlı otel ve gazinoların sayılarının artması ve Ulusal Havaalanı olan Ercan Havaalanının büyümesinden dolayı turizmin artması


- Siyasi güvenlik. Kuzey Kıbrıs'ta emlak fiyatlarını arttıracak ve birçok iş fırsatları sağlayacak bir yeniden birleşme için adanın her iki tarafında da büyük bir isteklilik vardır.


-Devlet, cazip YATIRIM SEÇENEKLERİ ile ilginç projeler sunmaktadır:


.“Bafra Turizm Yatırım Bölgesi”


. "Lefke Bölgesi" Sağlık Turizm Sektörü projeleri


. Kamu arazilerinin "biyodizel rafinerisi “ için kiralanması


. Güzelyurt (Omorfo) bölgesinde, SAĞLIK SEKTÖRÜ’nde yatırımcılar için fırsat. Arazi GENEL HASTANE YATIRIMI için uzun vadeli olarak bir yatırımcıya kiralanacaktır.

 

Yabancı bir ülkede olan ilk tatilinizi hatırlıyor musunuz? Uçaktan indiğinizde içinizi ısıtan bir havanın sizi karşıladığı, sabah uyandığınızda pencereden içeri giren ilk şeyin güneş ışığı olduğu, denizin sımsıcak tuzu, akşam yemeğinde otantik tatların, mangalın ve baharatların kokusunu? Evet, burası Kuzey Kıbrıs, eskiden de olduğu gibi Akdeniz. Şüphesiz, sayıları gittikçe artan Avrupalılar ve İskandinavyalılar emlak satın almak için bu güzel ve tarihi yeri tercih ediyor. Özellikle de İngilizler adaya aşıklar. Kıbrıs'ta arabalarını soldan sürdüklerinden, sterlinin her yerde kabul edilmesinden ve çoğu insanın İngilizce konuşmasından dolayı kendilerini memleketlerindeymiş gibi hissediyorlar.


Kuzey Kıbrıs'ta hayat kolay, ama iş, yurt dışına taşınmaya ya da bir yazlık ev satın almaya gelince, fiyatlar düşünmemize sebep olur - ve bu yüzden Kuzey Kıbrıs açık arayla kazanan olur. Kıbrıs'ın Kuzey’i adanın en iyi plajlarına, en muhteşem doğal ve bozulmamış manzaralarına sahiptir. Fakat hâlen, siyasi belirsizlikler yüzünden emlaklar gerçek değerlerinden daha düşük fiyata satılmaktadır. Son 40 yıldır Kıbrıs iki etnik bölgeye ayrılmıştır; Güney’de Rum Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kuzey’de Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Uluslararası toplumlar tarafından tanınmayan ve sınırlı ulaşım bağlantıları ve bazı ticaret ambargolarından dolayı adanın Kuzey’i “uyuyan güzel” olarak kalmıştır. Bu durum yapay olarak düşük emlak piyasası yarattı. Örneğin, tek yatak odalı stüdyo dairenin fiyatı sadece £25,000 olurken, deniz manzaralı, yeni inşa edilmiş 2-3 yatak odalı genellikle ortak havuzlu bir daire, £70,000’den daha az bir fiyata satın alınmaktadır ve üç yatak odalı bahçeli ve havuzlu bir villayı sadece £100,000’in altında bulmak kesinlikle mümkündür. Kuzey Kıbrıs’taki ekstra özellikli, büyük, lüks binaların fiyatları, Güney Kıbrıs, Fransa, İspanya veya Portekiz’deki benzer villaların fiyatlarının yarısı kadardır. Fakat Kuzey Kıbrıs'ı Avrupa Birliğine yaklaştırmak için gözlemcilerin yaptığı yeni siyasi gelişmeler fiyatları yukarı doğru çekmektedir. İki tarafın liderleri 40 yıllık bölünmüşlüğe çözüm bulmak için müzakerelerde yeni bir döneme girdi. Umutlar, BM destekli anlaşmanın, Kıbrıslı Rum ve Türkler’den oluşacak iki eşit devlet ve yeni iki bölgeli Kıbrıs Federasyonunu kurmasından yana. Bu da demek oluyor ki, Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs'la birleşerek AB'nin tam bir üyesi olarak tanınacaktır. 2004 yılında Annan Planı olarak bilinen benzer bir öneri, ilk Kuzey Kıbrıs emlak patlamasına yol açmıştı. Ne yazık ki yeniden birleşme, Rum tarafı tarafından reddedildi. Ancak o zaman kuzeyde emlak satın almış olanlar kendi yatırımlarının değerinin iki katından daha fazla değer kazandı. Bu yıl, her iki taraf da, ayrıntılı görüşmelere başlamadan ÖNCE ortak anlaşma imzaladı. Bu yüzden bir çözüm için umutlar çok daha güçlü. Zaten yerel emlakçılar ve müteahhitler Rusya, İskandinavya ve İngiltere'nin bu yıl satışlara olan ilgilerinin %25’e kadar artmasından dolayı yeni bir canlanma olacağına dair tahminde bulunuyorlar. Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak için bundan daha iyi bir zaman olmamıştır.

Uyuyan güzel uyanmak üzere!