Kuzey Kıbrıs

Girne Limanı & Kalesi - Kuzey Kıbrıs

Girne Limanı & Kalesi - Kuzey Kıbrıs

Girne’nin ortaçağdan kalma limanı, Akdeniz'deki en güzel limanlardan biridir ve ahşap duba ve bağlarla süslü direkleri olan gezi tekneleri ile doludur. Limanın girişi, bir dalgakıran tarafından korunmaktadır. Girne limanının şekli at nalına benzer ve limanda bir de Venedik kalesi bulunmaktadır. İskeledeki eski keçiboynuzu depolarının bazıları, restoran ve küçük otellere dönüştürülmüş, bazıları ise yenilenerek balkonlu modern binalara çevrilmiştir.


Girne Kalesinin, uzun ve kafa karıştırıcı mimari bir geçmişi vardır. Ele geçirildikten sonra birçok kez yenilenmiş ve geliştirilmiştir. Bizanslılar bu kaleyi, onuncu yüzyıl civarlarında, çok daha önceden kalma bir başka yapıt kalıntılarının üzerine inşa etmiştir. Dikdörtgen şeklindeki bu kale, yaşam mahallelerinin birine hendek ilavesi yapılarak Lüzinyan döneminde genişletilmiştir. Bugünkü şekli, batı ve güney duvarlarının ve üç yeni burç inşaatı ilavesi ile on altıncı yüzyılda Venedikliler tarafından verilmiştir. 1950'lerde İngilizler bu kaleyi, EOKA savaşçılarını hapsetmek için, hapishane ve polis akademisi olarak kullanmıştır.


Kolayca alınan bu kale, (1373 yılında Cenevizliler tarafından tahrip edilsede) 1570 yılında Osmanlılar tarafından kuşatılmıştır. Kalenin Venedikli komutanı, Lefkoşa kuşatması sonuçlanana kadar Osmanlılar ile bir ateşkes yapmıştır. Komutan, Osmanlılar tarafından getirilen adamlarının kesilmiş kafalarını görünce derhal teslim oldu.

 

 

 


Landmark Emlak Feragatname
Bu web sitesindeki bilgiler periyodik olarak güncellenmektedir. Web sitesinde yer alan her türlü bilginin doğru, eksiksiz ve/veya güncel olduğuna dair garanti verilmemektedir.


Verilen tüm bilgiler, sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir konu hakkında, yasal veya profesyonel tavsiye teşkil etmemektedir. Landmark, bu sitede yer alan herhangi bir bilgiye dayanarak ortaya çıkabilecek zararlar için hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.