Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs’taki Festivaller

Kuzey Kıbrıs’taki Festivaller

Kuzey Kıbrıs'ta birçok gelenek vardır ve Kıbrıs, kültürüyle gurur duymaktadır. Her yıl bunları tanıtan birçok etkinlik vardır.
Büyükkonuk Köyü EKO GÜN Festivali (Komikebir)

 


Eko Gün Festivali, Mayıs ve Ekim aylarında yılda iki kez gerçekleşir. Bu festivalde, geleneksel Kıbrıs gelenekleri, yemekleri ve Kıbrıs’a öz şeyler tanıtılmaktadır.

 

Bellapais Uluslararası Müzik Festivali
Geleneksel Kuzey Kıbrıs Bellapais Uluslararası Müzik Festivali Mayıs’tan Haziran’a kadar sürer.

 

Mağusa Kültür ve Sanat Festivali
Festival Mayıs-Haziran aylarında gerçekleşir.

 

Kıbrıs Tiyatro Festivali
Lefkoşa Belediyesi tarafından yılın her Eylül ayında düzenlenmektedir.

 

Uluslararası Girne Zeytin Festivali
Girne Belediyesi (Girne) her yıl Ekim ayında bu etkinliği gerçekleştirir. Kutsal ağaç olarak adlandırılan zeytin ağacının kutlaması yapılır. İpek sanatı, Kıbrıs yemekleri ve geleneksel halk dansları gibi diğer her türlü gelenekler sunulmaktadır.

 

Güzelyurt Portakal Festivali
Güzelyurt Belediyesi Haziran-Temmuz aylarında bu etkinliği düzenlemektedir.

 

Girne Sanat ve Kültür Festivali
Bu etkinlik yer yılın Ağustos ayında gerçekleştirilir. Bu dönemde birçok geleneksel etkinlikler ve konserler gerçekleşir.

 

Geleneksel İskele Festivali
Bu etkinlik İskele Belediyesi tarafından Haziran-Temmuz aylarında gerçekleştirilir.

 

Mehmetçik Üzüm Festivali
Bu festival, yılın her Ağustos ayında Mehmetçik Belediyesi tarafından düzenlenir.

 

Geçitkale Hellim Festivali
Geçitkale Belediyesi Ağustos ve Eylül ayları arasında her yıl bu festivali düzenlemektedir. Köylüler hellimden yapılan lezzetli ürünlerini burada sunmaktadır.

 

Tatlısu Harnup Festivali
Tatlısu Belediyesi yılın her Eylül ayında bu etkinliği gerçekleştirir. Festival süresince harnuptan yapılan ürünlerin tadına bakabilirsiniz.

 


Tepebaşı Lale (Kıbrıs Lalesi), Lapta Festivali
Kıbrıs Lalesi, Kuzey Kıbrıs’ta koruma altındadır. Doğaseverler yılın her Mart ayında Lapta’da Tepebaşı köyünde bu etkinliği düzenlemektedir.

 

Lefke Ceviz Festivali
Ceviz Festivali her yıl Haziran ayında Lefke’de düzenlenmektedir. Köylüler festivalde, yaptıkları en iyi ceviz macunu ürünlerini sunmaktadır.

 

Lapta Turizm Festivali
Lapta Kuzey Kıbrıs’ın en iyi turizm bölgelerinden biridir. Bu festival, her yıl Haziran ayında belediye tarafından düzenlenmektedir. Festivalde birçok etkinlik, yiyecek ve eğlence bulunmaktadır.

 

Bellapais İpek Kozası Festivali
Bu festival her yıl Mayıs ayında Bellapais’te düzenlenir. Köylüler festivalde, ipek kozasından yapılmış el sanatlarını sergilemektedir.

 

 


Landmark Emlak Feragatname
Bu web sitesindeki bilgiler periyodik olarak güncellenmektedir. Web sitesinde yer alan her türlü bilginin doğru, eksiksiz ve/veya güncel olduğuna dair garanti verilmemektedir.


Verilen tüm bilgiler, sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir konu hakkında, yasal veya profesyonel tavsiye teşkil etmemektedir. Landmark, bu sitede yer alan herhangi bir bilgiye dayanarak ortaya çıkabilecek zararlar için hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.