Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Hakkında

Kuzey Kıbrıs Hakkında

Kuzey Kıbrıs Hakkında


Kıbrıs adası Doğu Akdeniz'de olup Orta Avrupa'dan sadece 4 saatlik uçuş mesafesi uzaklığındadır. En yakın kıyı komşuları, 64 km kuzeyindeki Türkiye, 96 km doğusundaki Suriye, 173 km güney-doğusundaki Lübnan, 289 mil güney-doğusundaki İsrail ve 370 km güneyindeki olan Mısır’dır.


Kıbrıs Akdeniz'in üçüncü büyük adasıdır. Sicilya ve Sardunya’dan daha küçük ve Korsika ve Girit’ten daha büyüktür. Adanın toplam alanı 9250 kilometre karedir. Kuzey Kıbrıs dört büyük şehir vardı; Başkent Lefkoşa (Nicosia), idare ve iş merkezinin merkezi olarak hizmet vermektedir. Diğer şehirleri, Gazi Magosa/ Mağusa (Famagusta), ülkenin ana limanı burdadır; Girne (Kyrenia), başlıca turizm merkezi ve antik liman olarak bilinir; Güzelyurt, narenciye sektörünün merkezidir.


İngilizlerin adaya olan ilgisi, 12. yüzyıldan günümüze kadar sürmektedir. Kuzey Kıbrıs hükümeti tarafından kabul edilen birçok İngiliz usulleri vardır. İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır ve trafik yolun sol tarafındandır.


Kıbrıs’ın mükemmel bir iklimi ve sıcak misafirperverliği ile uzun bir geçmişi vardır. Su sporları ve güzel sahilleri keşfetme heycanından dolayı, İngilizler tarafından dinlenme yeri olarak tercih edilmiştir. Kuzey Kıbrıs, arkeolojinin ve Ortaçağ kalelerinin zengin bir kaynağıdır. Burada, 300 gün günışığı, harika manzaralı, sakin ve berrak tipik Akdeniz plajları bulunmaktadır.