Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Mutfağı

Kuzey Kıbrıs Mutfağı

Kuzey Kıbrıs mutfağı, Türkiye, Yunanistan, Lübnan, Fransa, İtalya ve Suriye gibi ülkelerin mutfaklarından etkilenmiştir.


Geleneksel yemekler meze olarak bilinen küçük, sıcak ve soğuk yemekler ile başlar ardından balık ya da et-kebap ile devam eder.


Meze, soğuk sebze, salata, humus, sigara böreği (peynir ve nane bezeye sarılarak kızartılır) peynir, zeytin ve fasulye gibi küçük tadımlık seçeneklerden oluşur.


İki türlü kebap çeşiti vardır; mangalda kebap ve fırında kebap. En çok bilinen yiyecek, küçük, acılı ve yerel köfte olan şeftali kebabıdır. Kebap et veya tavuktan olabilir.


Diğer bir bilinen yemek ise Fırın Kebabıdır. Et ve patatesten oluşan bu yemek toprak fırında yavaşça pişirilir.


Sevilen yemekler arasında olan taze balığı unutmamak lazm. Balık yağda veya ızgarada pişirilebilir.


Koyun veya keçi sütünden elde edilen Hellim, tam yağlı ve yumuşak meşhur Kıbrıs peyniridir. Hellim, taze veya kızarmış olarak servis edilebilir. Mangalda helimin çok özel bir tadı vardır ve geleneksel bir tattır.


Yoğurt, Kıbrıs mutfağının önemli bir parçasıdır. Yoğun ve kremamsı olan yoğurt, et, sebze, sos, kebap veya salatalarla yenilebilir. Ayrıca, naneli ayran çok popülerdir.


Salatanın her türlüsü bütün yemeklerle servis edilir. Salatanıza dilerseniz organik Karpaz zeytinyağı, limon, tuz, biber ve sarmısak ekleyebilirsiniz.


Çeşitli sebze yemekleri çok popülerdir. Molohiya diye bilinen Kıbrıs’a has yemek, yeşil yapraklı olup ıspanağa benzemektedir. Genellikle tavuk veya et ile pişirilir. Kabak çiçeği dolması çok özel ve lezzetli bir yemektir. Ana yemekten sonra Türk kahvesi ya da çay servis edilir.


Lokum, baklava (tatlı hamur işleri), lokma (derin yağda kızartılmış mini 'donut') ya da taze meyve tabağı en çok sevilen tatlılardandır.

 

 

 


Landmark Estates Feragatname
Bu web sitesindeki bilgiler periyodik olarak güncellenmektedir. Web sitesinde yer alan her türlü bilginin doğru, eksiksiz ve/veya güncel olduğuna dair garanti verilmemektedir.


Verilen tüm bilgiler, sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir konu hakkında, yasal veya profesyonel tavsiye teşkil etmemektedir. Landmark, bu sitede yer alan herhangi bir bilgiye dayanarak ortaya çıkabilecek zararlar için hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.