Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs’ta Eğitim

Kuzey Kıbrıs’ta Eğitim

EĞİTİM – Okul Öncesi, Okullar ve Üniversiteler – Devlet ve Özel


Kuzey Kıbrıs’ta eğitim, 5 yaştan 17 yaşa kadar zorunlu ve ücretsizdir. Kıbrıs'ta birçok yabancı, çocuklarını Okul Öncesi’nden başlayıp Üniversite’ye kadar eğitim veren özel okullara göndermeyi tercih etmektedir.


Kuzey Kıbrıs’ta Eğitim


Eğitim sistemi iki bölüme ayrılır:
- Devlet okulları ve kolejleri
- Özel paralı okullar ve kolejler

 

Devlet okulları ve kolejleri


Devlet okulları ve kolejlerde eğitim dilli ağırlıklı olarak Türkçedir. İngilizce, ikinci dil olarak öğretilmektedir ve bunun yanı sıra Almanca ya da Fransızca seçmeli ders olarak verilmektedir. On bir yaşındayken girilen giriş sınavı sonrasında seçilen öğrenciler, İngilizce eğitimin ağırlıklı olduğu dört "Marif Kolejlerinden" birine girebilmektedir. 


Devlet okulları ve kolejlerde Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen müfredat ile eğitim verilmektedir. Türkiye ve Kıbrıs tarihi eğitimin önemli parçasıdır. Anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise olarak verilen eğitimin sonunda alınan diplomaların uluslararası denkliği vardır.

 

Özel paralı okullar ve kolejler


Özel okullar ve kolejler ücretlidir ve fiyatlar kuruluşa, öğrencinin yaşına ve akademik yıla göre $1500 ile $2500 arası değişmektedir. "Özel" kurumlar olarak kabul edilseler de, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış temel müfredata, değerlendirmeye, disipline ve öğretmen ve öğretim standartlarına ilişkin ilkeleri takip etmek zorundadırlar.


Özel okullarda eğitimin süresi daha uzun olduğundan müfredatın genişletilmesi gerekir ve bazı yerler UK Key Stages, IGCSE, AS level, Cambridge Young Learners Scheme, SATs ve TEFOL programlarından da eğitim vermektedir. Bilgi Teknolojisi müfredatın önemli bölümlerindendir. Tüm öğrencilerin Türkçe öğrenmesi beklenmektedir. Özel okul sisteminde verilen dans, müzik, spor ve diğer performans gerektiren ders dışı etkinliklerde öğrencinin kendine olan güveninin arttırılması hedeflenmektedir.


Kuzey Kıbrıs'ta her öğrenci okul forması giymektedir. Devlet okulları ve kolejlerde gün normalde sabah 8.30’da başlayıp ve haftanın üç günü öğle vaktinde biter. Geriye kalan iki gün ise, yine aynı saat başlayıp saat 15.30-16.00 civarında biter. Özel okullarda gün genelde 15.30-16.00 civarı biter. Yaz tatili, okullar ve kolejlerde Haziran ayının ortasından başlayıp Eylül'e kadar sürer. Özel kolejler genelikle birçok faaliyetin ve gezinin olduğu yaz okulları düzenlemektedir.

 

Özel Okullar


The English School of Kyrenia
Telefon: 0090 392 444 03 75
Mail: info@englishschoolkyrenia.org
www.englishschoolkyrenia.org


Bu modern okul, 3 yaştan 18 yaşa kadar kız-erkek için eğitim vermektedir. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin de bulunduğu uluslararası bir okuldur.


Türkçe ve diğer dillerin olmadığı bu okulda, tüm dersler İngilizce olarak öğretilir. The English School of Kyrenia, Early Years Foundation Stage Framework, the Cambridge International Primary Programme (CIPP), the Edexcel & Cambridge International General Certificate Secondary Education (IGCSE) and the International Baccalaureate Diploma Programme (IB) programlarını içeren Uluslararası İngiliz sistemi ile Kıbrıs Türk Eğitim Sisteminin felsefe, amaç, hedef ve içeriklerini birleştiren bir müfredat ile eğitim vermetedir. English School of Kyrenia, Haziran 2012'de IB Dünya Okulu statüsü aldı. Bu okul yüksek kalitede, zorlu ve uluslararası eğitim veren bir okuldur.

 

Amerikan Koleji


Telefon: 0090 392 650 22 20
www.gau-americancollege.k12.tr


GAU Uluslararası ortaokulu, 5. sınıfa kadar olan bölüm ve 6-8. Sınıfa kadar olan bölüm diye ikiye ayrılır.


GAU kolejı, Avrupa Konseyi ile "katılımcı statü"’den yararlanan, Avrupa Okul Federasyonu (FEDE) ve Uluslararası Sivil Toplum Örgütünün bir üyesidir. FEDE, öğrencilere eğitimlerini daha da ilerletmeleri için diplomalar verir.


Girne Amerikan Koleji 2008’den beri Edexcel’in merkezi haline gelmiştir. Uluslararası GCSE and A Level sınavlarına girişleri gerçekleştirmektedir.


Kolej, Girne bölgesinin merkezindedir ve sınavlarda British Council’a destek vermektedir.

 

The Necat British College
Telefon: 0090 392 821 20 11
Mail: info@necatbritishcollege.com
www.necatbritishcollege.com/tr


Necat British College (NBC), 2-18 yaşlarına eğitim veren özel aile dostu eğitim kuruluşudur.


NBC okul öncesi eğitimde Montessori sistemini kullanmaktadır. Ulusal İngiliz Müfredatnı takip ederek önde gelen IGCSE, AS ve A level sistemleri ile eğitim vermektedir. Türkçe dersleri okulda günlük olarak verilmektedir.


NBC, Cambridge International Examinations (CIE) ve Edexcel Examination Boards için tanınmış bir sınav merkezidir.

 

Kreşler

Abc Çocuk Eğitim Merkezi - 1, Sabri Kazmaoğlu Sokak Köşklüçiftlik - Lefkoşa - 227 9290

Avcı Anaokulu - Salamis Yolu - Mağusa - 366 1496

Bıcırlar Okul Öncesi Eğt. Mer. Kumsal - Lefkoşa - 227 5945

Colour Land Prep School - 19 Mayıs Sokak No:57 - Zeytinlik - 8160418

Conkbayır Etüd Merkezi İstiklal Caddesi No:8 K.Kaymaklı – Lefkoşa - 2277660

Güven Çocuk Oyun İle Eğt. Mer. 7, Cengiz Topel Sok Köşklüçiftlik - Lefkoşa - 228 2115

Güven Etüd Etkinlik Eğit. Mer. 7, Şht. Nurettin H. Ağa Sok.Yenişehir – Girne - 227 5821 - 228

Inter. Playschool Nursery Sch. - Girne - 815 3317

Kamu-Sen Çocuk Gel. & Eğt M. Galadari Süpermarket Arkası – Lefkoşa - 227 8502

Mickey Mouse Anaokulu Ve Etüt Merkezi Mehmetçik Sok No 17 Yenişehir – Mağusa - 3653185 - 05338501985

Mutlu Adımlar Kreş Ve Anaokulu İstiklal Sokak No:8 Küçük Kaymaklı (Royal Hotel Karşısı) – Lefkoşa - 227 76 60 – 0542 866 7712

Süzen Anaokulu 16 Konya Sok. Kumsal - Lefkoşa - 227 1364

İlk Hece Yuva142, Atatürk Cad. Küçükkaymaklı - Lefkoşa - 227 4823

Özel Anaokulu 6, Esenlik Sokak Yenişehir – Lefkoşa - 227 4689 - 853

 

 

Üniversiteler


DAÜ (Doğu Akdeniz Üniversitesi)
Mağusa www.emu.edu.tr/en


Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 67 farklı ülkeden gelen 13.500 'den fazla öğrencisi olan Kuzey Kıbrıs’taki uluslararası bir üniversitedir. Dünya’nın (35'den fazla milletten) farklı ülkelerinden gelen 1000’ün üzerindeki akademik personeli ve modern tesisleri ile Kuzey Kıbrıs'taki bu üniversite, hem lisans hem de lisansüstü programlarıyla uluslar arası düzeydeki öğretim ve araştırma konusunda kararlılığını korumaktadır.

 


YDÜ (Yakın Doğu Üniversitesi)
Lefkoşa www.neu.edu.tr


1988 ylında Lefkoşa’da kurulan Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), uluslar arası yükseköğretim kuruluşudur. Bu kurumun asıl amacı, öğrecilere iyi eğitim vermek ve onların yaratıcı ve sorgulayıcı zihinleri ile kendine güvenen, sorumluluk sahibi bireyler olmalarını sağlamaktır. Geniş eğitim olanakları ve onsekiz farklı ülkeden akademik personeli olan YDÜ, kaliteli eğitim veren Kuzey Kıbrıs'ın başkenti Lefkoşa’daki tek yüksek öğrenim kurumudur.

 


UKÜ (Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi)
Lefkoşa www.ciu.edu.tr


Kuzey Kıbrıs'ta bulunan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) 1996 yılında kurulmuş olup öğrencileri için modern ve yenilikçi eğitim veren bir kurumdur. Akademik ve sosyal aktiviteleri olan Üniversite’nin asıl amacı, modern teknolojik toplumu tatmin edecek eğitim imkânları sunmaktır. Uluslararası akredite programlar ve modern kampüsü ile UKÜ, dünyanın her yerinden öğrenci çekmektedir ve bu Kuzey Kıbrıs eğitim sistemi için çok önemlidir.
UKÜ’nün bir parçası olarak açılan İstanbul Teknik Üniversitesi www.ciu.edu.tr/en/

 

GAÜ (Girne Amerikan Üniversitesi)
Girne www.gau.edu.tr


Girne Amerikan Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs'ta yüksek öğrenim veren, bağımsız, kâr amacı gütmeyen bir kurum olarak 1985 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren, Üniversite, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki genç öğrencilere mümkün olduğunca Amerikan esaslı yüksek öğrenim erişimi sağlamaya odaklanmış durumdadır.

 


LAÜ (Lefke Avrupa Üniversitesi)
Lefke www.eul.edu.tr/en/


Lefke Avrupa Üniversitesi, çeşitli öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için uygun ve çekici eğitim programları sağlayan, Kuzey Kıbrıs'ta yüksek öğrenimin kültürel açıdan çoğulcu bir kurumu olmak için Kıbrıs Bilimler Vakfı tarafından kuruldu. Buna ek olarak, Üniversite tam donanımlı tesisleri ile kampüs içinde yer almaktadır. Üniversite Kuzey Kıbrıs’ın bu alanında kültürel ve ekonomik kalkınma için bir merkez haline geliyor.

 

OTDÜ-KKK (Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Kampüsü)
Lefkoşa www.ncc.metu.edu.tr/


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu (ODTÜ KKK) Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümetleri tarafından 2000 yılında ODTÜ’ye iletilen bir davet sonucunda kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen büyük bir yüksek öğretim projesi olan bu üniversite, sadece Türk öğrencilere değil, aynı zamanda uluslararası toplumlara da hizmet vermektedir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Ankara ODTÜ’den akademik ve idari destek görmektedir.

 

KAÜ (Karpaz Akdeniz Üniversitesi)
Lefkoşa www.akun.edu.tr/en-US


Karpaz Akdeniz Üniversitesi öncü bir eğitim kurumu olarak, 2012 yılında kurulmuş özel bir üniversitedir. Başarılı ekip çalışması sürdürebilmek için gereken, çözüm odaklı mesleki becerisi olan insiyatifli bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
Dünya standartlarındaki bilimsel araştırmalaryla bilinen KAÜ, araştırma ve geliştirme merkezi olarak kamu yararına değerli katkılarda bulunmaktadır. 'Üretim içinde Eğitim' programı öğrencilere pratik deneyim edinmeleri fırsatını sağlar.

 

 

 

Landmark Emlak Feragatname
Bu web sitesindeki bilgiler periyodik olarak güncellenmektedir. Web sitesinde yer alan her türlü bilginin doğru, eksiksiz ve/veya güncel olduğuna dair garanti verilmemektedir.


Verilen tüm bilgiler, sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir konu hakkında, yasal veya profesyonel tavsiye teşkil etmemektedir. Landmark, bu sitede yer alan herhangi bir bilgiye dayanarak ortaya çıkabilecek zararlar için hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.