Kuzey Kıbrıs

Köy bilgiler Kuzey Kıbrıs

Köy bilgiler Kuzey Kıbrıs

Girne


Kuzey Kıbrıs’ta emlak alın ve güzel Girne’nin büyüsüne kapılın. Tarihi bir liman kasabası olmasının yanında Girne Akdeniz’in incisi sayılmaktadır.


Girne, zamanında siperleri ve surları Venedikliler tarafından sağlamlaştırılmış, görkemli bir haçlı kalesiyle korunmaktadır. Kale içinde görülebilecek Batık Gemi müzesinde sergilenen değerli hazinelerin yanında, M.Ö. 300 yılında kasabanın yakınlarında batan bir ticaret gemisinin kalıntıları da bulunmaktadır.


At nalı görünümündeki ünlü Girne limanında bulunan tarihi harnup (keçi boynuzu) depoları, bar ve restoranlara dönüştürülerek; deniz kenarında taze balığınızı afiyetle yiyebileceğiniz veya canlı müzik dinleme keyfini yaşayabileceğiniz mekanlar sunmaktadır.


Limandaki daracık Arnavut kaldırım taşlı sokaklardan yukarı doğru kısa bir yürüyüş sizi, tasarım çantalardan lokuma aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Girne’nin eski alışveriş caddesine çıkarır.


Kuzey Kıbrıs’ta ev satın alarak ya da kiralayarak güzel Girne’nin keyfini çıkarın. Ayrıca yıl boyu parlayan güneşi ve uzun yazlarıyla denizin tadını çıkarın.


Girne Kuzey Kıbrıs Ercan Havalimanına 30 dakika; Güney Kıbrıs’taki Larnaka Havaalanına 1 buçuk saat uzaklıktadır.

 

 

Girne’nin Doğusu


Karakum


Girne’nin hemen yanı başında bulunan Karakum, araba satın almayı planlamayanlar ve şehir merkezine yürümeyi tercih edenler için (yaklaşık 15 dakika) ideal bir bölgedir. Burada aradığınız her şeyi, okul, kreş, market ve café/bar gibi, bulabilirsiniz.
Girne’nin merkezine 5 dakikalık bir mesafede olan Karakum Ercan Havalimanına 35, Larnaka Havaalanına 1 saat 35 dakika uzaklığındadır. Karakum’a en yakın plaj şirin kumlu bir koyu olan Karakum halk plajıdır.

 

Ozanköy


Ozanköy Kuzey Kıbrıs’ta ister yazlık isterseniz devamlı ikamet edebileceğiniz ev alabileceğiniz bir diğer bölgedir. Ozanköy’ün tipik bir Kıbrıs köyü atmosferi vardır. Dünyaca ünlü Gotik bir başyapıt sayılan Bellapais Manastırı’nı köyün her yerinden görebilirsiniz. Köyde eski kiliseler ve bir cami bulunmaktadır.


Geçmişin izlerini taşıyan Ozanköy’ün daracık, tertemiz sokakları, bakımlı evleri tarihi dokuyu arayanlar için idealdir. Otantik bir yer olduğu için pek çok İngiliz Ozanköy’e yerleşmeyi tercih etmiştir.


Ozanköy’den Girne’ye yaklaşık 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Ercan Havalimanına 35, Larnaka Havaalanına 1 saat 35 dakika uzaklığındadır. Ozanköy’e en yakın plaj Karakum Halk Plajı ve Cratos Otel plajıdır.

 

Beylerbeyi (Bellapais)


Dünyanın çeşitli yerlerinden turistler, Lawrence Durrell’in ‘Kıbrıs’ın acı Limonları’ adlı kitabında anlattığı Beylerbeyi’nin güzelliğini görmeye gelirler. Konum olarak yeşil bir tepe üzerinde bulunan ve Girne’ye sadece 10 dakikalık bir mesafede bulunan Beylerbeyi köyü zamanın gerisindeymiş hissi uyandırmaktadır.


Ünlü Bellapais Manastırı, yaklaşık 900 yıl önce Kudüs’ten göç etmiş rahipler tarafından yapılmıştır. Zamanında manastırın bahçesindeki sebze bahçesini sulayan pınar hala akmaktadır. Manastır günümüzde ilkbahar ve yaz aylarında klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

 

Bahçesinde kahve içebileceğiniz, Durrell’in ‘Huzur Ağacı’ adını verdiği yaşı en az manastır kadar olan tarihi dut ağacının altında saatlerce oturup manzarayı seyredebilirsiniz.


Köyde geleneksel bir bakkal ve küçük birkaç market bulunmaktadır. Ayrıca eğitim kalitesiyle kendini kanıtlamış bir okul olan The English School da bu bölgededir.


Beylerbeyi’nden sahil şeridine 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

 

Çatalköy


Geleneksel bir köy atmosferi hem de modern rahatlığı arayanlar için kıyı boyu uzanan ve dağın eteğine kadar çıkan Çatalköy ideal bir bölgedir.


Çatalköy son zamanlarda çeşitli Avrupa ülkelerinden insanların gelip buraya yerleşmesiyle ünlüdür. Bölgede birçok dükkân, süpermarket, bar ve restoran bulunmaktadır.


Restore edilmiş tarihi evlerin yanında, yeni yapılmış havuzlu lüks villalar ve modern apartman daireleriyle zengin bir yelpazeye sahiptir. Her türlü yatırıma olanak sunan Çatalköy’de iki tane 5 yıldızlı, Cratos ve Malpas, otel bulunmaktadır.


Girne’ye 15 dakika uzaklıkta, muhteşem koylarıyla Shayna Beach Club ve Cornaro plajları buradadır.

 

Esentepe


Esentepe Kuzey Kıbrıs’ın golf merkezidir. Uluslararası 18-delikli sahası ve akademisi bulunan The Korineum Golf Kulübü buradadır.


Burayı tatilciler için eşsiz kılan kumlu plajları, göz alıcı manzarası ve dinlendirici atmosferidir. Ünlü Alagadi Kaplumbağa Plajı deniz kaplumbağalarının her yıl yumurtalarını bıraktığı evleridir.

Esentepe’de uzun sahil şeridi boyunca yeni inşa edilmiş siteler, dağa doğru çıktıkça da önceden yapılmış evler görebilirsiniz. Bölgede geleneksel veya uluslararası tatlar sunan birçok restoran ve iki yeni süpermarket bulabilirsiniz.


Esentepe’nin doğusunda, birkaç dakikalık mesafede bulunan Bahçeli ve Tatlısu bölgelerinde bütçenize göre eşsiz manzaraya sahip özel villa ve apartman daireleri bulmanız mümkündür. Burada yaşam sessiz ve sakindir. Girne’nin merkezine yaklaşık 20-30 dakikada ulaşabilirsiniz.

 

 

Girne’nin Batısı


Zeytinlik


Girne’de ev arıyorsanız, şehrin neredeyse içinde sayılan ve küçük bir köy olan Zeytinlik’I düşünebilirsiniz.


Bölge zeytin ağaçlarıyla ve her yıl Ekim ayında gerçekleşen ‘Zeytinlik Festivali’ ile ünlüdür.


Burada bulunan birçok mülk Girne’ye bakan panoramik bir manzaraya sahiptir. Zeytinlik konum olarak merkezdeki okullara, restoranlara ve plajlara çok yakındır.


En yakın plaj 5 dakika uzaklıkta, Merit Park Hotel & Casino’nun yanında bulunan Karaoğlanoğlu Halk Plajıdır.

 

Karaoğlanoğlu


Girne’ye 5 dakikalık bir mesafede olan Karaoğlanoğlu’nda ister deniz kenarı isterseniz dağa doğru konumlanmış evler bulabilirsiniz. Bölgede çeşitli küçük dükkânlar, süpermarket ve okullar bulunmaktadır. Karaoğlanoğlu Halk Plajı küçük ama kumlu ve bakımlı koyuyla bilinir.

 

Karmi


Karmi, diğer adıyla Karaman, Kuzey Kıbrıs’ın en ilgi gören köyleri arasındadır. Dağın eteğinde beyaza boyalı evleriyle bir kartpostal görüntüsündedir. Burası yabancı nüfusun özel izinle yaşadığı bir bölgedir.


Burada geleneksel malzeme kullanılarak inşa edilmiş evler ve Arnavut kaldırımı sokaklar vardır. Köyün merkezinde bulunan Ortodoks kilisesi İkona müzesine dönüştürülmüştür. Kilise Noel zamanı ilahiler söylemek için kullanılır.


Buraya en yakın plajlar 5 dakika mesafede Karaoğlanoğlu Halk Plajı ve 1974’te Çıkarma’nın yapıldığı ünlü Escape Beach plajıdır.

 

Alsancak


Alsancak bir tepenin üzerine konumlanmış olan büyük bir köydür. Müşterilerimizin yeşil çevresi ve gelişmiş altyapısı yüzünden tercih ettiği Alsancak Girne’den 15 dakika uzaklıktadır. Alsancak’ta okullardan, dükkan ve mağazalara, restoranlara, kulüplere, süpermarket ve otellere kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.


Muhteşem plajları arasında, su sporları, eğlence, müzik, restoran ve barıyla ünlü olan Escape Beach plajıdır. Merit Crystal Cove, Denizkızı Otel, Camelot Plajı da bu bölgede yer almaktadır.

 

Lapta


Doğa Lapta’nın en çekici özelliğidir. Bölge limon ağaçlarıyla doludur. Bu yüzden limon Lapta’nın sembolü olmuştur. Lapta’nın uzun sahil yürüyüş yolu Akdeniz’i kucaklarmışsınız hissi uyandırırken, dilerseniz sahil kenarındaki mekânlarda yemek yiyebilir veya bir şeyler içebilirsiniz.


Alışveriş yapabileceğiniz çeşitli dükkânlarıyla Lapta Girne’ye 20 dakikalık bir mesafededir.

 

Karsiyaka


Bu köy dağ ve denizin birbirine çok yakın bir mesafede olduğu doğa güzelliğiyle ilgi çeken bir bölgedir. Her bir ev denize bakan panoramik bir manzaraya sahiptir. Dağ tarafı koyu yeşil çam ağaçlarıyla ve piknik alanlarıyla, deniz kenarı küçük temiz plajları, restoranları ve barlarıyla ünlüdür. Karşıyaka koyu güneşin keyfini çıkarıp, yürüyüş yapıp rahatlayabileceğiniz eşsiz bir yerdir. Girne buraya sadece 30 dakika uzaklıktadır.

 

 

Gazi Magosa Bölgesi (Mağusa)


Magosa Kıbrıs’ın doğusunda yer alan en güzel ve en uzun kıyı şeridine sahip şehridir. Magosa’nın tarihi şehir kısmı Venedik surları ve Shakespeare’in ünlü tragedyasına konu olan Othello Kulesi’yle ünlüdür. Magosa ayrıca Roma antik kenti Salamis’i ve Kıbrıs’ın el değmemiş doğasını görebileceğiniz Karpaz Yarımadası, Kantara Kalesine geçişi sağlayan küçük balıkçı köyü Boğaz bölgesiyle de ilgi odağıdır.


Ercan Havalimanı 30 dakika, Larnaka Havaalanı ise 1 buçuk saat uzaklıktadır.

 

 

Güzelyurt Bölgesi


En batıda bulunan Güzelyurt bölgesi Kuzey Kıbrıs’ın tarım merkezidir. Ülkenin ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan taze yeşillikler yetiştiren bu bölgenin havası her zaman temiz ve portakal çiçeği kokularıyla doludur.


Güzelyurt tarihi şehir içinde antik kalıntılar ve gizli güzellikler bulunur. Burası Kıbrıs’ın kalabalık olamayan nüfusu ve genelde taşlı deniziyle ilgi çeker. Gaziveren bölgesinde bulunan Afrodit Sitesi Güzelyurt’un tek kumlu plajı ve sörf aşıklarının sıkça geldiği ünlü Sörf Kulübüne sahiptir.