Kuzey Kıbrıs

Girne- Gezilecek Görülecek Yerler

Girne- Gezilecek Görülecek Yerler

Girne Kalesi


Girne Kalesi’nin, Aslan Yürekli Richard’ın son Bizans İmparatoru Isaac Comneus’u 3. Hac döneminde büyük bir zaferle yenerek adayı elinden almasının ardından, ilk kez 1191’de tarihi kayıtlarda bahsi geçmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu Helenistik dönem kalıntılarına rastlansa da kalenin yapım yılı hakkında net bir tarih verilememektedir. Kazı çalışmaları kalenin M.S 7. Yüzyılda Bizanslılar tarafından Arap istilasına karşı güçlendirildiğini ortaya çıkarmıştır.

 

 

Beylerbeyi (Bellapais) Manastırı

 

Manastırın orijinal adı “Huzur Manastırı” olarak çevrilse de bugün Bellapais Manastırı olarak bilinir. Manastır Yakın Doğu’nun en güzel Gotik başyapıtlarından biridir. Buraya ilk yerleşenler 1187 yılında Kudüs’ü Sellahaddin Eyyubi’nin ele geçirmesinden sonra kaçan Agustinyanlı rahiplerdir. Yapının 1198-1205 yılları arasında inşa edildiği ve büyük bölümünün Fransız Kralı III. Hugh (1267-1284) zamanında tamamlandığı bilinmektedir.

 

 

Girne Halk Sanatı Müzesi

 

Girne Halk Sanatı Müzesi Girne liman yolunda olup 1974 yılında açılmıştır. Müzenin bulunduğu bina 17. Yüzyıl döneminin hoş bir yansımasıdır. Binanın zemin ve üst olmak üzere iki katı ve eski limana açılan giriş kapısı bulunmaktadır. Tipik eski Kıbrıs evi olan binada birçok geleneksel eşya da görülebilir.

 

 

St. Hilarion Kalesi


St. Hilarion kalesi adını Kudüs’ün Arapların eline geçmesiyle oradan kaçan ve buraya yerleşen bir rahipten almaktadır. 10. Yüzyılda kalenin içine bir kilise ve bir manastır inşa edilmiştir.

 

 

Buffavento Kalesi


Kale ilk önce Bizanslılar tarafından deniz seviyesinden 950 metre yüksekliğinde bir gözetleme kulesi olarak yapılmış, sonradan Lüzinyanlar tarafından kaleye dönüştütülmüştür. Bufavento adı “Rüzgara kafa tutan” anlamına gelmektedir. Kale, Beş Parmak dağları arasındaki geçişe hakim olmakla beraber geceleri diğer kalelerden gelen uyarı ateşlerini görebilen önemli burçlardan birine sahiptir.

 

 

Hazreti Ömer Türbesi


Ziyaret edilmesi gereken en önemli kutsal yerlerden biri olan Hazreti Ömer Türbesi, Girne’nin 4 km doğusunda Çatalköy’de deniz kenarında Osmanlı komutanlarından Ömer ve altı askeri tarafından inşa edilmiştir. 7. Yüzyılda Arap istilasında hayatlarını kaybeden Ömer Komutan ve askerleri burada yatmaktadırlar.

 

 

Başpsikopos Mihail İkona Müzesi


Kilise 1860 yılında tarihi liman bölgesinde inşa edilmiş ve 2004’te müze olarak halka açılmıştır. Kilisenin içerisinde bulunan otantik ikonalar ve bazı eşyalar Eski Eserler Dairesi tarafından koruma altında olup burada sergilenmektedir. Müzedeki en eski ikona 1714 tarihlidir.

 

 

Antiphonitis Kilisesi


Antiphonitis (Hz. İsa’nın sesi veya Hz. İsa’nın cevabı) Esentepe köyünün 8 km güneyinde ve 12. yüzyıldan kalma bir kilisedir. Kubbesi dördü gizli dördü ortada sekiz sütunla desteklenmiş olup günümüze kadar gelmiştir. Batısındaki beşik tonozlu narteks ile güneyindeki revak 15. yüzyılda yapılmış eklemelerdir. Güneydeki revak düzenlemesi gotik taş işçiliğinin eşsiz bir örneğidir. Yapı narteks dışında tamamen duvar resimleri ile kaplı iken bunlardan çok azı günümüze kadar ulaşabilmiştir. Kubbesinde Hz. İsa ve azizler betimlenmiş ve dönemin sanatını yansıtmaktadır.

 

 

Azize Maria Manastırı


İlk olarak 11. yüzyılda bir Mısırlı Hristiyan Manastırı olarak inşa edilmiş ve İskenderiye'nin Aziz Makarius'una ithaf edilmiştir. 15. yüzyılda manastır Ermenilere verilmiş ve Ermeni hacılar için Kudüs'e gidiş yolunda mola yeri olmuştur. Mevcut binalar 19. Yüzyıldan kalmadır.

 

 

Antik Lambousa Kalıntıları


Bölgede ilk yerleşim M.Ö. 13. yüzyıla dayanmakta ve Balkanlardan gelen kabilelerden oluşmaktaydı. Bölge M.Ö. 8. yüzyılda bir Fenike sömürgesi oldu. Roma ve Bizans dönemlerinde ise kent krallığı parlak zamanlara sahiptir. Şehir surları, kaya mezarları ve Roma döneminden kalma balık havuzları şehrin önemli kalıntılarıdır. Yüksek sanatsal değeri olan, Lambousa Hazinesi olarak adlandırılan gümüş eşyalar New York ve Londra'daki müzelerde sergilenmektedir.

 

 

Girne'nin Eski Mezarlığı


İngiliz Sömürge İdaresi döneminde, Aziz Andrew Kilisesi, Şehir Kulübü ve bir tenis kortu, Osmanlı Dönemi mezarlığının kenarlarına inşa edilmiştir. Günümüzde, mezarlığın büyük bir kısmı araç park yerine dönüştürülmüş, ancak bazı mezarlar ve çeşmeler korunmuştur.

 

 

Chrysokava Açık Hava Müzesi


Eski tarihi liman ile yeni turizm limanı arasında yer alır. Bu kayalık mağara, Roma döneminde bir mezarlık; Lusignan ve Venedik dönemlerinde bir taş ocağı idi. Bir kayaya oyulmuş klasik Roma Agia Mavra Kilisesi, mekanın ana cazibe merkezidir; Duvarları Bizans zamanında fresklerle kaplanmıştır. Kilisenin arkasında yağmur suyu toplamak için sarnıçlar bulunmaktadır.

 

 

Panagia tou Potamus - Meryem Ana Kilisesi


Ozanköy'deki kilise, 15. yüzyılın özelliklerini yansıtan Bizans Kilisesi'dir. İkonostaz Venedik tarzındadır ve çok iyi korunmuştur, ancak bugüne kadar fresklerin çok azı hayatta kalabilmiştir.

 

 

Vrysi


Küçük kayalık bir tepedeki, bugünün Acapulco Resort Otel sınırları içerisindeki kıyısındaki bu antik yerleşim, Neolitik Çağ'a (M.Ö. 4000-3000) dayanmaktadır. Kazılarda arı kovan tipi evler ve içlerinde de sobaları olduğunu görülmektedir. Sahada bulunan eserler Girne Kalesi Müzesinde sergilenmektedir.

 

 

Güzel Sanatlar Müzesi


Şehrin batısında Paşabahçe sokağında bulunan 1933 tarihli yapı, 1975 yılında Güzel Sanatlar Müzesi olarak halka açıldı. Müzede genel olarak, Asya sanatını yansıtan yağlıboya tablolar, nesneler ve çeşitli porselen objeler vardır.

 

 

Barış ve Özgürlük Müzesi


1974 Barış harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'a girdiği yerin yanında, Albay İbrahim Karaoğlanoğlu ve tugayının şehit olduğu binanın yeri, şehit askerleri, hatıra fotoğrafları, çeşitli silah ve Yunanlılardan ele geçirilmiş eşyaların resimlerinin bulunduğu bir müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin hemen yanında Karaoğlanoğlu Şehitler Mezarlığı, Anonim Asker Heykeli ve operasyon sırasında el konulan ağır silahların sergilendiği açık hava müzesi bulunmaktadır.

 

 

 

 

Landmark Emlak Feragatname
Bu web sitesindeki bilgiler periyodik olarak güncellenmektedir. Web sitesinde yer alan her türlü bilginin doğru, eksiksiz ve/veya güncel olduğuna dair garanti verilmemektedir.


Verilen tüm bilgiler, sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir konu hakkında, yasal veya profesyonel tavsiye teşkil etmemektedir. Landmark, bu sitede yer alan herhangi bir bilgiye dayanarak ortaya çıkabilecek zararlar için hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.